herbatyzm psychologia herbaciana

pępowina

img_0088

Tyle się człowiek naczyta, nadowiaduje różnych rzeczy i cały czas okazuje się przepraszam, ale głupi.

Jak byłam w ciąży pochłaniałam informacje o rozwoju dziecka, poszerzałam wiedzę o jego psychice, o budowie układu nerwowego, sądziłam, że chyba wszystkiego. Starałam się przygotować psychicznie i fizycznie do porodu, a taką ważną sprawę pominęłam po prostu … A wydawało mi się (o i to jest świetne słowo), że wiem już sporo. Do tej pory zasilam się różnymi wiadomościami z tej dziedziny. Wiem, są historie, o których nie mam bladego pojęcia, zresztą nie jestem jakąś fanatyczką. Ale ostatnio przeczytałam coś, co dość mocno wbiło się do mojej głowy, a nawet poczułam ukłucie żalu i dziwnej niepewności w sercu.

Otóż okazuje się, że odcięcie pępowiny powinno nastąpić w momencie zaprzestania jej tętnienia (ustawowo przyjęte są 3 minuty). O ludu kochany ! Mnóstwo pytań w mojej głowie… Kiedy przecięli pępowinę mojemu synkowi? A czy czekali do tego momentu? I czemu wcześniej o tym nie doczytałam?! Itd. itp.  Zaraz też próbowałam sobie przypomnieć jak było u nas. Bez skutku bo czas w tym momencie płynął zupełnie inaczej (a może stał w miejscu) i totalnie nie wiem co ile trwało. Na szczęście wszystko potoczyło się dobrze.

Gdybym teraz spodziewała się drugiego dziecka z pewnością dopilnowała bym tego tematu. Okazuje się bowiem, że ma to znaczący wpływ na jego rozwój. Jest tam mnóstwo krwi, która ma trafić do krwiobiegu noworodka aby dać mu siłę życia. Zbyt szybkie odcięcie pępowiny jest m.in. przyczyną autyzmu u dzieci, niedotlenienia czy anemii i wielu innych poważnych chorób. Niestety lekarze są bardzo zdziwieni prośbami rodziców żeby pępowinę uciąć później, a zabieranie ze sobą łożyska do domu uważają za wynaturzenie. A w niektórych plemionach tak właśnie się dzieje, urodzone łożysko samo zasycha i pępowina odpada. U nas na takie “fanaberie” mogą pozwolić sobie głównie rodzące w domu (sądzę, że to najlepsza i najbardziej komfortowa opcja dla kobiety i maleństwa).

Póki co w szpitalach doznają szoku na odmowę szczepienia,
a co tu mówić o zabieraniu martwego płodu lub łożyska … Ale o czasie przecięcia pępowiny ma prawo zadecydować rodząca bo to jest fragment jej ciała i może zrobić z nim co chce …

BeaHerba

Bea Herba to ziołowa beata herbata słuchająca siebie, swoich odczuć i snów, czasem słaba, czasem czarna i mocna, bywa też kompletnie zielona i delikatna biała, niekiedy słodka i aromatyczna. Jak życie...

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *